یکی از پرکاربردترین نوع سوالات، سوال چند‌گزینه‌ای است. همان‌طور که از اسم سوال مشخص است سوال چندگزینه‌ای برای زمانی مناسب است که پاسخ‌دهنده می‌خواهد از بین چند‌گزینه‌ای که شما مطرح کرده‌اید یک یا بیش از یک گزینه را انتخاب کند.

انتخاب سوال چندگزینه‌ای

اجباری‌کردن پاسخ به سوال چندگزینه‌ای

تصادفی‌سازی ترتیب گزینه‌ها

نوع چینش گزینه‌ها (عمودی یا افقی بودن)

امکان چند انتخابی‌ کردن سوال

عدم نمایش شماره سوال

تحلیل سوال چندگزینه‌ای


انتخاب سوال چندگزینه‌ای

۱.پرسشنامه مورد نظر را از صفحه پرسشنامه‌های من انتخاب کنید یا یک پرسشنامه جدید ایجاد کنید.

۲.از بخش ایجاد و از دسته سوالات منوی سمت راست صفحه، سوال چندگزینه‌ای را انتخاب کنید.

۳.برای انتخاب آن یا می‌توانید روی آن کلیک کرده و یا با استفاده از درگ و دراپ آن را به پرسشنامه خود اضافه کنید.

عنوان سوال چندگزینه‌ای

متن سوال خود را بنویسید.

از مستطیل روبه‌روی عنوان می‌توانید برای به‌کار‌بردن پاسخ سوالات قبلی و متغیرهای تعریف‌شده (امتیازها یا اطلاعات مخفی) استفاده کنید. متن سوال خود را بنویسید. از مستطیل روبه‌روی سوال می‌توانید برای به‌کار‌بردن پاسخ سوالات قبلی و متغیرهای تعریف‌شده (امتیازها یا اطلاعات مخفی) استفاده کنید. این ویژگی پایپینگ نام دارد. برای آشنایی بیشتر ویدیوی پایپینگ پاسخ و امتیاز و پایپینگ متغیرهای مخفی را ببینید.

 توضیحات سوال چندگزینه‌ای

با افزودن توضیحات به پاسخ‌دهنده کمک کنید که درک بهتر و دقیق‌تری از آن‌چه شما به عنوان پاسخ مد نظر دارید، پیدا کند. برای مثال اگر نظر مخاطب را در مورد واژه‌ای پرسیده‌اید می‌توانید در قسمت توضیحات کمی در مورد آن واژه توضیح دهید.

به مانند قسمت عنوان، در قسمت توضیحات نیز با استفاده از مستطیل روبه‌رو می‌توانید برای به‌کار‌بردن پاسخ سوالات قبلی و متغیرهای تعریف‌شده (امتیازها یا اطلاعات مخفی) استفاده کنید.

افزودن عکس یا ویدیو به سوال چندگزینه‌ای

برای بارگذاری عکس یا ویدیو دکمه مربوط به آن را فعال کنید.

افزودن عکس

فرمت: محدودیتی وجود ندارد

سایز: حداکثر ۲ مگابایت

روی گزینه عکس و سپس بارگذاری کلیک کنید.

 عکس‌ها محدودیت ابعادی ندارند و ابعاد آن‌ها به‌طور‌ اتوماتیک توسط سیستم تغییر داده می‌شود.

افزودن ویدیو

 روی گزینه ویدیو کلیک کنید. ویدیوی مورد نظر را می‌توانید در سایت‌هایی مانند آپارات بارگذاری کرده و لینک آن را در قسمت آدرس ویدیو کپی کنید.

توجه داشته باشید که عکس و ویدیو را به طور هم‌زمان نمی‌توانید بارگذاری کنید. هر عکس یا ویدیویی که اضافه می‌کنید بلافاصله در کادر سمت چپ نمایش داده می‌شود.

اجباری‌کردن پاسخ به سوال چندگزینه‌ای

برای این‌که پاسخ به سوال را اجباری کنید این گزینه را فعال کنید. با فعال‌سازی این گزینه، پاسخ‌دهنده بدون پاسخ به این سوال نمی‌تواند پاسخ نهایی را ارسال کند. به این صورت که در انتهای پرسشنامه دکمه بازبینی را مشاهده می کند که با زدن این دکمه پاسخ‌دهنده به سوالات اجباری پاسخ نداده، هدایت می‌شود.

تصادفی‌سازی ترتیب گزینه‌ها

اگر به دنبال این هستید که ترتیب گزینه‌های سوال به صورت تصادفی به پاسخ‌دهنده‌ها نشان داده شود می‌توانید این گزینه را فعال کنید. در این حالت گزینه‌ها در هر بار لود و نمایش پرسشنامه به صورت کاملا تصادفی به پاسخ‌دهنده نشان داده می‌شوند. در مواردی که جلوگیری از سوگیری در انتخاب پاسخ‌دهنده حایز اهمیت است، این امکان را فعال کنید.

نوع چینش گزینه‌ها (عمودی یا افقی بودن)

نوع نمایش گزینه‌ها به صورت پیش‌فرض، افقی می‌باشد. برای تغییر نوع نمایش به حالت عمودی می‌توانید این گزینه را فعال کنید.

امکان چند‌ انتخابی‌ کردن سوال

اگر قصد طراحی سوال آزمونی را دارید یا سناریویی که مطرح می‌کنید، بیش از یک گزینه صحیح دارد می‌توانید با فعال‌کردن این گزینه امکان انتخاب بیش از یک گزینه را به پاسخ‌دهنده بدهید. بعد از فعال کردن این گزینه می‌توانید تعداد حداقل و حداکثر گزینه‌های انتخابی را نیز مشخص کنید.

عدم نمایش شماره سوال

اگر قصد دارید که شماره سوال در فرم یا پرسشنامه شما نمایش داده نشود می‌توانید این گزینه را فعال کنید.

تحلیل سوال چندگزینه‌ای

شما می‌توانید تحلیل پاسخ‌های دریافت‌شده روی سوال‌های چند‌گزینه‌ای را از قسمت گزارش، تحلیل و نمودارها ببینید. برای راحتی بیش‌تر در تحلیل سوالات می‌توانید پاسخ‌ها را به دسته‌های کوچک‌تری تقسیم کنید و روی آن‌ها فیلترهای پیشرفته تعریف کنید (این امکان در کاربری سازمانی وجود دارد).

برای سوال چند‌گزینه‌ای سه نوع نمودار به شما داده می‌شود. در کنار نمودارهای داده‌شده، فراوانی پاسخ هر گزینه و درصد فراوانی هر گزینه نیز به تفکیک داده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با تعاریف این شاخص‌ها مطلب شاخص‌های پرکاربرد آماری را مطالعه کنید.

به این راهنما امتیاز دهید