سوال طیفی این امکان را به پاسخ‌دهنده یا مخاطب می‌دهد تا بتواند در مورد موضوعی ارزیابی خود را با دادن امتیاز به نمایش بگذارد. سوال طیفی امکان این را به شما می‌دهد که برای ابتدا، وسط و انتهای طیف برچسبی را تعریف کنید. برای مثال می‌توانید برای سوال: نظر شما در مورد … چیست، برچسب مخالفم برای ابتدای طیف، برچسب نظری ندارم برای میانه طیف و برچسب کاملا موافقم را برای انتهای طیف تعریف کنید.

انتخاب سوال طیفی

اجباری‌کردن پاسخ به سوال طیفی

تنظیم طیف با شروع از صفر

عدم نمایش شماره سوال

تحلیل سوال طیفی


 

انتخاب سوال طیفی

۱.پرسشنامه مورد نظر را از صفحه پرسشنامه‌های من انتخاب کنید یا یک پرسشنامه جدید ایجاد کنید.

۲.از بخش ایجاد و از دسته سوالات منوی سمت راست صفحه، سوال طیفی را انتخاب کنید.

۳.برای انتخاب آن یا می‌توانید روی آن کلیک کرده و یا با استفاده از درگ و دراپ آن را به پرسشنامه خود اضافه کنید.

عنوان سوال طیفی

متن سوال خود را بنویسید.

از مستطیل روبه‌روی سوال می‌توانید برای به‌کار‌بردن پاسخ سوالات قبلی و متغیرهای تعریف‌شده (امتیازها یا اطلاعات مخفی) استفاده کنید. این ویژگی پایپینگ نام دارد. برای آشنایی بیشتر ویدیوی پایپینگ پاسخ و امتیاز و پایپینگ متغیرهای مخفی را ببینید.

توضیحات سوال طیفی

با افزودن توضیحات به پاسخ‌دهنده کمک کنید که درک بهتر و دقیق‌تری از آن‌چه شما به عنوان پاسخ مد نظر دارید، پیدا کند. برای مثال اگه نظر مخاطب را در مورد واژه دورکاری پرسیده‌اید، می‌توانید در توضیحات بنویسید: منظور از دورکاری، …. می‌باشد.

به مانند قسمت عنوان، در قسمت توضیحات نیز با استفاده از مستطیل روبه‌رو می‌توانید برای به‌کار‌بردن پاسخ سوالات قبلی و متغیرهای تعریف‌شده (امتیازها یا اطلاعات مخفی) استفاده کنید.

تنظیم طیف و نوشتن برچسب‌ها

از این قسمت می‌توانید تعداد طیف سوال خود را مشخص کنید. تعداد طیف‌های سوال، زمانی‌که طیف از عدد ۱ شروع می‌شود می‌تواند از عدد 3 تا ۱۱ متغیر باشد و زمانی‌که طیف از عدد صفر شروع شود می‌تواند از عدد ۲ تا ۱۰ متغیر باشد. طیف سوال طیفی به صورت پیش‌فرض از عدد ۱ شروع می‌شود.

زمانی که تعداد طیف‌ها را مشخص کردید، می‌توانید برچسب طیف‌ها را مشخص کنید. به‌طور‌کلی برای حالتی که طیف را روی عدد زوج قرار دهید فقط می‌توانید برای ابتدا و انتهای طیف، برچسب مشخص کنید. اگر طیف روی عدد فرد قرار بگیرد می‌توانید برای ابتدا، وسط و انتهای طیف برچسب تعیین کنید.

افزودن عکس یا ویدیو به سوال طیفی

برای بارگذاری عکس یا ویدیو دکمه مربوط به آن را فعال کنید.

افزودن عکس

فرمت: محدودیتی وجود ندارد

سایز: حداکثر ۲ مگابایت

روی گزینه عکس و سپس بارگذاری کلیک کنید.

 عکس‌ها محدودیت ابعادی ندارند و ابعاد آن‌ها به‌طور‌ اتوماتیک توسط سیستم تغییر داده می‌شود.

افزودن ویدیو

 روی گزینه ویدیو کلیک کنید. ویدیوی مورد نظر را می‌توانید در سایت‌هایی مانند آپارات بارگذاری کرده و لینک آن را در قسمت آدرس ویدیو کپی کنید.

توجه داشته باشید که عکس و ویدیو را به طور هم‌زمان نمی‌توانید بارگذاری کنید. هر عکس یا ویدیویی که اضافه می‌کنید بلافاصله در کادر سمت چپ نمایش داده می‌شود.

اجباری‌کردن پاسخ به سوال

برای این‌که پاسخ به سوال را اجباری کنید این گزینه را فعال کنید. با فعال‌سازی این گزینه، پاسخ‌دهنده بدون پاسخ به این سوال نمی‌تواند پاسخ نهایی را ارسال کند. به این صورت که در انتهای پرسشنامه دکمه بازبینی را مشاهده می‌کند که با زدن این دکمه پاسخ‌دهنده به سوالات اجباری پاسخ نداده هدایت می‌شود.

تنظیم طیف با شروع از صفر

اگر قصد دارید تا طیف خود را به جای عدد ۱ از عدد صفر شروع کنید، این گزینه را فعال کنید.

عدم نمایش شماره سوال

اگر قصد دارید که شماره سوال در فرم یا پرسشنامه شما نمایش داده نشود می‌توانید این گزینه را فعال کنید.

تحلیل سوال طیفی

شما می‌توانید تحلیل پاسخ‌های دریافت‌شده روی سوال‌های طیفی را از قسمت گزارش، تحلیل و نمودارها ببینید. برای راحتی بیشتر در تحلیل سوالات می‌توانید پاسخ‌ها را به دسته‌های کوچک‌تری تقسیم کنید و روی آن‌ها فیلترهای پیشرفته تعریف کنید (این امکان در کاربری سازمانی وجود دارد).

برای سوال طیفی سه نوع نمودار به شما داده می‌شود. در کنار نمودارهای داده‌شده، میانگین، واریانس و انحراف‌ معیار نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با تعاریف این شاخص‌ها مطلب شاخص‌های پرکاربرد آماری را مطالعه کنید.

به این راهنما امتیاز دهید